Flag Football & Girls Volleyball Semi-Finals are Set!

Check out our finalists for Tuesday (11/12) and Weds (11/13) Semi-Finals! Girls Flag-Football Championship is Tuesday, 11/12. Good luck to all of our schools!

Flag Football & Girls Volleyball Semi-Finals are Set!

Thanks to all of our Girls Volleyball and Flag Football teams for participating in our 2019 Seasons! We hope you had fun, and congratulations to all of our teams who qualified for the 2019 Playoffs. 

 

Playoffs are now coming down to the wire for all of our Fall 2019 Sports!

See below for the latest updates in Girls Division 1 & Division 1A Volleyball, Girls Division 1 Flag Football, Boys Division 1 Flag Football, and Boys Division 1A Flag Football. Semi-Final matches will be taking place next week, starting Tuesday, November 11th. Good luck to all of our final teams!  

 

 GIRLS VOLLEYBALL PLAYOFFS 

 

 GIRLS DIVISION 1 VOLLEYBALL UPDATE: 

D1 Semi-Finals are taking Wednesday, 11/13 @ Park Century 

Match 1: Culver City (Blue) vs. Culver City (White) @ 4PM

Match 2: Mark Twain Middle School vs. MSA 8 Bell @ 5PM

 

D1 Championship Game set for Friday, 11/15 @ Park Century

Winner of Match 1 vs. Winner of Match 2 @6PM

 

 

 

 GIRLS DIVISION 1A VOLLEYBALL UPDATE: 

D1A Semi-Finals are taking Wednesday, 11/13 @ Park Century 

Match 1: CITY Charter vs.Our Community School @ 6PM

Match 2: CHIME (Blue) vs. Eisner Middle School @ 7PM

 

D1A Championship Game set for Friday, 11/15 @ Park Century

Winner of Match 1 vs. Winner of Match 2 @ 5PM

 

 

CLICK HERE to see all Girls Volleyball playoff standings, schedules, and qualifying teams, and other playoff info. 

 


 

 FLAG FOOTBALL PLAYOFFS 

 

 GIRLS DIVISION 1 FLAG FOOTBALL UPDATE: 

Girls Flag Football CHAMPIONSHIP is Tuesday, 11/12 @ Highland Elementary

CITY Charter vs. WISH Charter @ 4PM

Congrats to both teams for making it to the finals and good luck! 

 

 BOYS DIVISION 1 FLAG FOOTBALL UPDATE:  

D1 Semi-Finals are taking place Wednesday, 11/13 @ Rancho Cienega Park

Game 1: Grace Hopper vs. KIPP Academy of Opportunity @ 4PM

Game 2: Culver City Middle School vs. La Tijera Charter @ 5PM

 

D1 Championship Game set for Friday, 11/15 @ Rancho Cienega Park

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 @ 6PM

 

 

 BOYS DIVISION 1A FLAG FOOTBALL UPDATE: 

D1A Semi-Finals are taking place Tuesday, 11/12 @ Orchard Academy

Game 1: Para Los Ninos vs. New West Charter @ 4PM

Game 2: Animo Westside vs. Our Community School @ 5PM

 

D1A Championship Game set for Friday, 11/15 @ Rancho Cienega

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 @ 5PM

 

 

CLICK HERE to see all Flag Football playoff standings, schedules, and qualifying teams, and other playoff info. 

 


 

 FALL 2019 PLAYOFFS MASTER CALENDER: 

November 5th: Playoffs Start for Division 1 & Division 1A Girls Volleyball 

November 5th: Playoffs Start for Division 1 & Division 1A Flag Football 

November 12th: CHAMPIONSHIPS for Division 1 Girls Flag Football 

November 13th: Semi-Finals for Division 1 & Division 1A Girls Volleyball

November 12th / November 13th: Semi-Finals for Division 1 & Division 1A Flag Football 

November 15th: CHAMPIONSHIPS for Division 1 & Division 1A Girls Volleyball 

November 15th: CHAMPIONSHIPS for Division 1 & Division 1A BoysFlag Football 

 

 Congratulations to the following teams who qualified for the: 

 

 2019 Playoffs Division 1 Girls Volleyball 

MSA Bell (LA South League) 

Harry Bridges (LA South League) 

Vaughn (Valley League) 

Mark Twain Gold (Westside A League) 

Culver City Middle School White (Westside A League) 

Culver City Middle School Blue (Westside A League) 

Le Lycee (Westside B League) 

Woodworth-Monroe (Westside B League) 

La Tijera (Westside B League) 

Visitation School (Westside C League) 

WISH Charter A (Westside C League) 

New West Charter Green (Westside C League) 

 

 2019 Playoffs Division 1 Boys Flag Football 

Orchard Academy (LA South League) 

Prepa Tec (LA South League) 

KIPP Academy of Opportunity (Central League) 

Century Academy (Central League) 

Culver City Middle School (Westside A League) 

Grace Hopper (Westside A League) 

La Tijera (Westside A League) 

CITY Charter (Westside B League) 

Beverly Vista White (Westside B League) 

ICEF View Park (Westside B League) 

 

 2019 Playoffs Division 1 Girls Flag Football 

St. Catherine School (1st Place) 

WISH Charter (2nd Place) 

Downtown Value School (3rd Place) 

City Charter (4th Place) 

*Girls Flag Football Playoff Schedule can be found on regular schedule page HERE

 

 2019 Playoffs Division 1A Girls Volleyball 

Para Los Ninos (LA North League) 

ESLA (LA North League) 

Eisner (LA North League) 

Endeavor (LA North League) 

Pilgrim School (LA North League)

Orchard Academy (LA South League)

Skirball (LA South League)   

CHIME Blue (Valley League)   

City Charter (Westside A League)   

Beverly Vista 8th (Westside A League)  

St. Anastasia School (Westside B League)    

Mark Twain Middle School Silver (Westside B League)

Ocean Charter (Westside C League)    

St. Augustine School (Westside C League)    

 

 

 2019 Playoffs Division 1A Boys Flag Football 

Downtown Value School (LA North League) 

MORCS (LA North League) 

Larchmont Charter Selma (LA North League) 

Citizens of the World (LA North League) 

Para Los Ninos (LA South League)

MSA Bell (LA South League)

Century Community Charter School (Central League)   

Animo Mae Jemison (Central League)   

MSA 5 (Valley League)   

OCS (Valley League)   

Beverly Vista Green (Westside A League)   

Animo Westside Blue (Westside A League)  

ICEF Vista (Westside B League)    

New West Charter (Westside B League)    

 

Again, for more info and updates on the 2019 Playoffs for Girls Volleyball and Flag Football, check the corresponding playoff pages on our website. Good luck to all of our schools!