Thumbs Up and Fancy Feet in Girls Soccer Championships

Culver Girls Win 5th Consecutive Division 1 Championship; Mark Twain captures Division 1A Championship

In the Division 1A girls soccer championship, league rivals Mark Twain and Century Community Charter faced each other on Wednesday afternoon in Culver City.  Mark Twain struck first with a goal at the 10 minute mark and followed it with another goal less than 2 minutes later.  Down 3 - 0 at halftime, the Lady Bears of Century Community came out determined in the second half and had some offensive charges.  However, the Lady Sharks were able to hold them off and ending up winning the match 4 -0 to win the championship.

Similarly, in the Division 1 girls soccer championship, league rivals were matched up.  After tying each other in the regular season, both Culver City and St Anastasia dominated their opponents to make it to the championship on Wednesday afternoon.  Both teams played aggressive and had a few scoring opportunities in the first half but after 25 minutes, it was scoreless.  Inspired by a halftime pep talk, the Lady Panthers of CCMS took it to their similar namesake and scored a goal at the 26 minute mark.  Would the one goal be enough?  No was the roar from the St Anastasia contingent as the Lady Panthers of St Anastasia scored at the 41 minute mark.  After a scoreless 5 minute overtime, the championship would be determined by penalty kicks.  Culver City hit the back of the net on their first three shots and denied St Anastasia on their first three to capture their 5th consecutive Divison 1 championship.

Deja Vu Squared

Orchard Boys (Division 1A), Culver Boys (Division 1) are Repeat Champions

On Thursday evening, Orchard Academy faced Skirball Middle School for the boys Division 1A Championship.  On their first offensive possession, Skirball marched down the field and planted the ball in the back of the net for a 1 - 0 lead.  With the experience of being in the championship last year, Orchard remained calm and answered with 3 goals to close out the first half with the 3 - 1 lead.  Skirball had come back to win previous playoff games but this time they were unable and Orchard won 5 - 2.

in the night cap game for the Division 1 Championship Culver City and Animo Jefferson took to the pitch.  Five minutes into the game, Culver City showed great soccer skill to get their first goal.  A minute later they followed it up with another goal.  Animo Jefferson continued to battle hard on every possession and had some scoring opportunities of their own.  A few shots just missed and in the end Culver City won their second straight Division 1 soccer championship.

2018 Girls Soccer D-1 Playoff Bracket

2018 Girls Soccer D-1 Playoff Game Schedule

D-1 Girls Soccer Playoffs

First Round

Skirball (LA League 1st Place)

Vs

Monsenor Oscar Romero (LA League 4th Place)

Wednesday May 23rd

Orchard Academy

4:00 PM

Game 1

City (Westside League 2nd Place)

Vs

St Anastasia (Westside League 3rd Place)

Wednesday May 23rd

Culver City Lacrosse Field

6:00 PM

Game 2

Culver City (Westside League 1st Place)

Vs

New West (Westside League 4th Place)

Thursday May 24th

Culver City Lacrosse Field

6:00 PM

Game 3

Orchard (LA League 2nd Place)

Vs

MSA - Bell (LA League 3rd Place)

Wednesday May 23rd

Orchard Academy

5:00 PM

Game 4

Final Four

Skirball

Vs

St Anastasia

Friday May 25th

Culver City Lacrosse Field

5:00 PM

Game 5

Culver City

Vs

Orchard

Friday May 25th

Culver City Lacrosse Field

6:00 PM

Game 6

Championship

St Anastasia

Vs

Culver City

Wednesday May 30th

Culver City Lacrosse Field

5:00 PM

Game 7

2018 Girls Soccer D-1A Playoff Bracket

2018 Girls Soccer D-1A Playoff Game Schedule

D-1A Girls Soccer Playoffs

First Round

Prepa Tec (LA League 5th Place)

Vs

Kory Hunter (LA League 8th Place)

Wednesday May 23rd

Frank Parent School

4:00 PM

Game 1

Mark Twain (Westside League 6th Place)

Vs

Downtown Value (Westside League) 7th Place

Tuesday May 22nd

Frank Parent School

6:00 PM

Game 2

Century Community (Westside League 5th Place)

Vs

BYE

 

 

 

Game 3

KIPP Sol (LA League 6th Place)

Vs

CCPA Aspire (LA League 7th Place)

Wednesday May 23rd

Frank Parent School

5:00 PM

Game 4

Final Four

Prepa Tec

Vs

Mark Twain

Friday May 25th

Frank Parent School

6:00 PM

Game 5

Century Community

Vs

CCPA Aspire

Tuesday May 29th

Frank Parent School

6:00 PM

Game 6

Championship

Mark Twain

Vs

Century Community

Wednesday May 30th

Culver City Lacrosse Field

4:00 PM

Game 7

2018 Boys Soccer D-1 Playoff Bracket

2018 Boys Soccer D-1 Playoff Game Schedule

D-1 Boys Soccer Playoffs

First Round

KIPP Sol (LA North 2nd Place)

Vs

Animo Jefferson (LA South 3rd Place)

Tuesday May 22nd

Pilgrim School

4:00 PM

Game 1

CCCS (Westside League B 2nd Place)

Vs

New West (Westside League A 3rd Place)

Wednesday May 23rd

Culver City Lacrosse Field

4:00 PM

Game 2

Culver City Silver (Westside League A 2nd Place)

Vs

Animo Mae Jemison (Westside League B 3rd Place)

Wednesday May 23rd

Culver City Lacrosse Field

5:00 PM

Game 3

Downtown Value (LA South 2nd Place)

Vs

Monsenor Oscar Romero (LA North 3rd Place)

Tuesday May 22nd

Orchard Academy

5:00 PM

Game 4

Second Round

Animo Jefferson

Vs

Mark Twain (Westside League A 1st Place)

Thursday May 24th

Culver City Lacrosse Field

5:00 PM

Game 5

CCCS

Vs

MSA - Bell (LA South 1st Place)

Thursday May 24th

Orchard Academy

4:00 PM

Game 6

Animo Mae Jemison

Vs

Eisner (LA North 1st Place)

Thursday May 24th

Culver City Pracitce Field

7:00 PM

Game 7

DVS

Vs

Culver City Blue (Westside League B 1st Place)

Friday May 25th

Culver City Lacrosse Field

4:00 PM

Game 8

Final Four

Animo Jefferson

Vs

MSA - Bell

Tuesday May 29th

Mark Twain Middle School

5:00 PM

Game 9

Animo Mae Jemison

Vs

Culver City Blue

Tuesday May 29th

Mark Twain Middle School

4:00 PM

Game 10

Championship

Animo Jefferson

Vs

Culver City Blue

Thursday May 31st

Culver City Football Field

7:00 PM

 

2018 Boys Soccer D-1A Playoff Bracket

2018 Boys Soccer D-1A Playoff Game Schedule

D-1A Boys Soccer Playoffs

First Round

Para Los Ninos (LA North 5th Place)

Vs

Orchard (LA South 6th Place)

Tuesday May 22nd

Orchard Academy 

4:00 PM

Game 1

Monroe (Westside League B 5th Place)

Vs

City (Westside League A 6th Place)

Tuesday May 22nd

Frank Parent School

4:00 PM

Game 2

Le Lycee (Westside League A 5th Place)

Vs

Crozier (Westside League B 6th Place)

Tuesday May 22nd

Frank Parent School

5:00 PM

Game 3

Skirball (LA South 5th Place)

Vs

Larchmont (LA North 6th Place)

Tuesday May 22nd

Pilgrim School

5:00 PM

Game 4

Second Round

Orchard

Vs

Animo Westside (Westside League A 4th Place)

Friday May 25th

Frank Parent School

4:00 PM

Game 5

Monroe

Vs

CCPA Aspire (LA South 4th Place)

Thursday May 24th

APEX Academy

4:00 PM

Game 6

Le Lycee

Vs

Pilgrim (LA North 4th Place)

Thursday May 24th

APEX Academy

5:00 PM

Game 7

Skirball

Vs

Richard Merkin (Westside League B 4th Place)

Friday May 25th

Frank Parent School

5:00 PM

Game 8

Final Four

Orchard

Vs

Monroe

Tuesday May 29th

Frank Parent School

4:00 PM

Game 9

Pilgrim

Vs

Skirball

Tuesday May 29th

Frank Parent School

5:00 PM

Game 10

Championship

Orchard

Vs

Skirball

Thursday May 31st

Culver City Football Field

6:00 PM

 

2017 Division 1 Boys Soccer Playoffs

as of June 2

Click HERE for the 2017 Division 1 Boys Soccer Playoffs Bracket as of June 2.  Congratulations to Culver City!

2017 Division 1 Girls Soccer Playoffs

as of May 30

Click HERE for the 2017 Division 1 Girls Soccer Playoffs Bracket as of May 30.  Congratulations to Culver City!

 

2017 Division 1A Boys Soccer Playoffs

as of June 2

Click HERE for the 2017 Division 1A Boys Soccer Playoffs Bracket as of June 2.  Congratulations to Orchard Academy Red!

2017 Division 1A Girls Soccer Playoffs

as of May 30

Click HERE for the 2017 Division 1A Girls Soccer Playoffs Bracket as of May 30.  Congratulations to St. Anastasia!

2016 Division 1 Boys Soccer Playoffs

as of May 27

Click HERE for the 2016 Division 1 Boys Soccer Playoffs Bracket as of May 27.

 

2015 Girls Soccer Playoffs

  6:00 PM Orchard (LA 3rd Place) Vs Aveson (Valley 3rd Place) Game 1 Mon. 6/1 @ SFV  
  4:00 PM MOR (LA 2nd) Vs City (WS 4th Place) Game 2 Mon. 6/1 @ Highland  
  7:00 PM CCCS (WS 3rd Place) Vs MLC (Valley 4th Place) Game 3 Mon. 6/1 @ SFV  
  5:00 PM Culver City (WS 2nd Place) Vs Aspire (LA 4th Place) Game 4 Mon. 6/1 @ Highland  
  4:00 PM New West (WS 1st Place) Vs Aveson Game 5 Tues. 6/2 @ FDP  
  4:00 PM James Jordan (Valley 2nd Place) Vs City Game 6 Tues. 6/2 @ SFV  
  5:00 PM MSA (LA 1st Place) Vs CCCS Game 7 Tues. 6/2 @ FDP
  5:00 PM Vaughn (Valley 1st Place) Vs Culver  City Game 8 Tues. 6/2 @ SFV  
  Wed. June 3rd @ Frank Parent      
  6:00 PM New West Vs City Game 9      
  7:00 PM CCCS Vs Culver City Game 10  
  Thurs. June 4th @ Frank Parent      
  5:00 PM New West Vs Culver City Championship  
         
  San Fernado Valley Academy (SFV): 17601 Lassen Street, Northridge, CA 91325        
  Frank Parent (FDP): 5354 W 64th St, Inglewood, CA 90302          
  Highland Elementary School: 430 Venice Way, Inglewood, CA 90302        
  Orchard Academy: 6411 Orchard Ave, Bell, CA 90201          
                 

2015 Boys Soccer Playoffs

  5:00 PM Monroe (WS League A 1st Place) Vs Culver City (WS League B 4th Place) Game 1 Mon. 6/1 @ FDP  
  4:00 PM MSA - 8 (LA 2nd Place) Vs MOR (LA 3rd Place) Game 2 Mon. 6/1 @ OA  
  4:00 PM James Jordan (Valley 1st Place) Vs Valor (Valley 4th Place) Game 3 Mon. 6/1 @ SFV  
  6:00 PM Crozier (WS League B 2nd Place) Vs Vista (WS League A 3rd Place) Game 4 Mon. 6/1 @ FDP  
  4:00 PM New West (WS League B 1st Place) Vs Le Lycee (WS League A 4th Place) Game 5 Mon. 6/1 @ FDP  
  5:00 PM Bert Corona (Valley 2nd Place) Vs Vaughn (Valley 3rd Place) Game 6 Mon. 6/1 @ SFV  
  5:00 PM Orchard (LA 1st Place) Vs Prepa Tec (LA 4th Place) Game 7 Mon. 6/1 @ OA  
  7:00 PM Bridges (WS League A 2nd Place) Vs CCCS (WS League B 3rd Place) Game 8 Mon. 6/1 @ FDP  
  Tues. June 2nd @ Monroe      
  4:00 PM Monroe Vs MOR Game 9 Field 1    
  5:00 PM Valor Vs Crozier Game 10 Field 2    
  4:00 PM New West Vs Bert Corona Game 11 Field 1    
  5:00 PM Orchard Vs CCCS Game 12 Field 2    
  Wed. June 3rd @ Frank Parent      
  4:00 PM Monroe Vs Valor Game 13      
  5:00 PM New West Vs CCCS Game 14      
  Thurs. June 4th @ Frank Parent      
  4:00 PM Monroe Vs CCCS Championship      
                 
  Frank Parent (FDP): 5354 W 64th St, Inglewood, CA 90302          
  Orchard Academy: 6411 Orchard Ave, Bell, CA 90201          
  San Fernado Valley Academy (SFV): 17601 Lassen Street, Northridge, CA 91325        
  Monroe Middle School: 10711 S 10th Ave, Inglewood, CA 90303          
                 

2014 Girls Playoffs

 

                     
    Wednesday May 21st @ Frank Parent    
    4:00 PM Culver City (1st Place) Vs Downtown Value (8th Place)  Game 1    
    5:00 PM Century Community (4th Place) Vs City School (5th Place) Game 2    
    6:00 PM St. Mark (2nd Place) Vs Frank Parent (7th Place) Game 3    
    7:00 PM New West (3rd Place) Vs ACRMA #7 (6th Place) Game 4    
    Thursday May 29th @ Playa Vista    
    4:00 PM Culver City Vs City School Game 5    
    5:00 PM St. Mark Vs New West Game 6    
    Monday June 2nd @ Playa Vista    
    4:30 PM Culver City Vs New West Championship    
         

2014 Boys Playoffs

    Thursday May 22nd @ Frank Parent    
    4:00 PM Crozier (1st Place) Vs ACRMA #7 (8th Place) Game 1    
    5:00 PM Le Lycee Francais (4th Place) Vs New West (5th Place) Game 2    
    6:00 PM Monroe (2nd Place) Vs City School (7th Place) Game 3    
    7:00 PM Culver City (3rd Place) Vs Downtown Value (6th Place) Game 4    
    Tuesday May 27th @ Playa Vista    
    4:30 PM Crozier Vs New West Game 5    
    5:30 PM Monroe Vs Culver City Game 6    
    Monday June 2nd @ Playa Vista    
    5:30 PM Crozier Vs Monroe Championship    

2013 Girls Playoffs

 

           
  Thurs. May 23rd @ Frank Parent
  4:00 PM New West (W) Vs Century Community Game 2
  5:00 PM Frank Parent (W) Vs Monroe Game 1
  6:00 PM LA Alliance (1) (W) Vs  Crozier Game 3
  7:00 PM St. Mark (W) Vs LA Alliance (2) Game 4
           
  Fri. May 31st @ Frank Parent
  4:00 PM Frank Parent Vs New West (W) Game 5
  5:00 PM LA Alliance (1) Vs St. Mark (W) Game 6
           
  Tues. June 4th @ Frank Parent
  4:00 PM New West Vs St. Mark  
  Champions: New West
     

 

2013 Boys Playoffs

           
  Wed. May 29th@ Frank Parent
  4:00 PM Century Community Vs Crozier (W) Game 1
  5:00 PM LA Alliance (1) (W) Vs Downtown Value Game 2
  6:00 PM Frank Parent Vs  Monroe (W) Game 3
  7:00 PM New West (1) (W) Vs New West (2) Game 4
           
  Fri. May 31st @ Frank Parent
  6:00 PM Crozier Vs LA Alliance (W) Game 5
  7:00 PM Monroe (W) Vs New West (1) Game 6
           
  Tues. June 4th @ Frank Parent
  5:00 PM LA Alliance Vs Monroe  
  Champions: Monroe